V jarním období potřebujeme dostat náš vyčerpaný organismus do kondice. Jíst zdravě. Zdravé produkty můžeme samozřejmě koupit v obchodech, ale také si je velice jednoduše v domácích podmínkách sami vypěstovat. Stačí dát do vhodné misky na klíčení ta pravá semínka a pár dní počkat. Vyroste nám vitamínová bomba! Rostlinné klíčky!
Kromě vitaminů obsahují klíčky rostlin také mnoho minerálů, enzymů a bílkovin. Klíčení je doba, kdy se prospěšné látky v rostlině aktivují a jejich obsah je vysoký. Také podporují vstřebávání bílkovin ze stravy. Klíčky jsou také lehce stravitelné, těžko nám po nich nebude. Při klíčení se totiž nadýmavé složité cukry mění na jednoduché. Jedna lžíce salátových klíčků ředkvičky dle odborníků nahradí třicet kousků ředkviček „zralých“! A bez rizika nadýmání.
Konzumace klíčků se doporučuje při jarní detoxikaci organismu. Jsou vhodné při vysokém cholesterolu, srdečně cévních chorobách či cukrovce.
Jaká semena?
Pro domácí klíčení je nejjednodušší řeřicha setá. Je velice oblíbená i pro velkou rychlost růstu. Klíčky sklízíme za pár dní. Dále můžeme „zasít“ do klíčící nádoby hořčici, jetel, vojtěšku nebo slunečnici. Také lze použít špaldu, ječmen, žito, oves a též pohanku. Z luštěnin pak hrách, cizrnu a čočku. Pozor na fazole! V syrovém stavu obsahují látky, které jsou při větší konzumaci jedovaté. Ke klíčení se hodí jen fazolky mungo.
Při nákupu semen je potřeba vybírat jen ta, která jsou určena ke klíčení! Semena na sadbu jsou často různě upravována a jíst je v syrovém stavu není vůbec vhodné.
Jaké nádoby?
Klíčení je velice nenáročné. Hlavně potřebuje vlhko a teplo. Dají se použít plastové misky a lahve nebo sklenice. Vysteleme je vatou či buničinou, které udržujeme vlhké. Pozor! Semena nesmíme „utopit“, nemají být zcela ponořená do vody. Nejlepší volbou jsou sklenice a misky přímo určené na klíčení. U takových je zajištěno, že přebytečná voda odtéká a není takové riziko napadení plísněmi. Obvykle mají tyto nádoby více pater, takže mají také vyšší produktivitu!