Často se o ženách tvrdí, že se vymlouvají na své pohlaví. Náladovost, bolesti hlavy, hysterické záchvaty a jiné specialitky svádíme na nepochopení ze strany okolí, menstruační cyklus nebo zkrátka na ženskost jako takovou.
Na jednu stranu je to trochu přežitek a spousta lidí ví, jak je to doopravdy, a že za určité rysy osobnosti skutečně nezodpovídá hladina hormonů v těle, ale to, jaká daná žena je.
Na druhou stranu je potřeba vnímat tyto informace více odborně a v globálním hledisku. Skutečnost je taková, že hormony, které jsou během života ženy vylučovány v různých intervalech do jejího organismu, jsou za celý její vývojový cyklus tak rozmanité, že je doopravdy možné, aby se nám v různých životních obdobích zdála jako úplně jiný člověk.
Vezmeme-li v úvahu zrovna menstruační cyklus, je dokázáno, že ovlivňuje kompletně celý život ženy, konkrétně její psychickou i fyzickou stránku. Samozřejmě záleží na mnoha faktorech, např. zda již žena měla pohlavní styk, jestli je matkou, kolik je jí let, jestli užívá hormonální antikoncepci.
Na co všechno se tedy můžete legálně „vymlouvat“ jako žena ovlivňovaná hormony v období před menstruací?
Fyzické dopady:
· Zvýšená celková únava a ospalost
· Bolesti hlavy a kloubů
· Nadýmání, nadměrné pocení
· Otoky (zejména v oblasti prsou), bolesti v podbřišku, bolesti v zádech
· Zavodnění organismu
Psychické dopady:
· Podrážděnost
· Přecitlivělost
· Smutek, dojímavost nad běžnými záležitostmi
· Rychlé a bezdůvodné změny nálad a životních postojů
· Výkyvy motivace, snížené sebevědomí, pocity méněcennosti, pocity viny
· Pocity nedostatečnosti a někdy až mírné úzkostné stavy
Říká se, že vidět znamená vědět. Nebuďte tedy k sobě příliš krutá a vnímejte se tak, jak vám to diktuje příroda. Stejně s ní nic nezmůžete. Čím dříve se přijmete i v tomto náročném období, tím lépe na vás bude reagovat i vaše okolí.