Ruční práce jsou většinou doménou žen a bohužel v dnešní době už se moc získané dovednosti nepředávají z generace na generaci, jak to kdysi bývalo. Mladá generace už má bohužel úplně jiné zájmy a ruční práce jsou spíš zábavou pro lidi v pokročilém věku a občas ženy na mateřské dovolené, které si třeba vyrábí hračky pro miminko, nebo si uháčkují bačkůrky.
Téměř do hlubin zapomnění upadla jedna zajímavá kreativní technika vázání zvaná macramé, česky drhání. Jedinými výrobky zhotovenými touto technikou, na které ještě někde na trzích nebo v malých krámcích narazíte, jsou dekorativní závěsy na květináče. Přitom jde o snadnou techniku, se kterou si můžete skvěle pohrát.
A vše, co k tomuto tvoření budete potřebovat, najdete v textilní galanterii. Začátečníkům stačí pro první pokusy jen polystyrénový korpus, klubko silnějšího provázku nebo pevné příze a pár špendlíků.
Celá technika drhání spočívá ve vázání různých vzorů pomocí jednoduchých i složitějších uzlíků a ač to tak ze začátku moc nevypadá, můžete si touto technikou vyrobit nádherný a originální potah na polštářek, dekoraci na zeď, krajku, nebo třeba ten praktický a hezký závěs pro květináč. Do základu z příze lze snadno zakomponovat korálky, perly a jiné ozdoby.
Není nijak těžké najít si postupy pro první kroky tohoto prastarého umění, které má svůj původ někde v prastarém arabském světě a do Evropy se dostalo spolu s Maury přes Španělsko.
Zajímavostí je, že se tato ruční tvořivá technika velice ujala u námořníků, kteří si tvorbou uzlíků zhotovovaly ve volném čase houpací sítě na spaní, ozdoby na opasky a podobné drobnosti. V Evropě se s uměním macramé nejvíce setkáme v historické Anglie v 19. století a o jeho znovuobjevení se postarali stoupenci „hippie hnutí“, kteří si oblíbili poněkud odlišné způsoby oblékání a dávali velký důraz na originalitu a tvořivost.