Skladování ovoce s sebou nese řadu úskalí. Jde totiž o to, že dokud je na stromech, je napájeno životodárnou energií z živé rostliny, a pokud je rostlina v pořádku a má k dispozici dostatek živin, plody na stromě dozrají v prvotřídní jakosti a budou vhodné k okamžité konzumaci. Tak je to také v přírodě zařízeno, ovoce je vždy nejhodnotnější přirozeně dozrálé na stromě, a čerstvě utržené. Každé skladování mu ubírá na kvalitě, mnohdy se sklízí nezralé a nechává se dozrát na jiném místě a také putuje do obchodní sítě příliš dlouho a v nevhodných přepravkách.
Již tradičně se ovoce přepravuje v dřevěných bednách, dřevo je pro jejich výrobu levnou surovinou, ale nese s sebou řadu úskalí, proto se někteří výrobci rozhodli nahradit dřevo plastickou hmotou. Ovšem takovou, aby předčila svými vlastnostmi běžné plasty pro výrobu obalů, hraček, kuchyňských potřeb a dalšího spotřebního zboží.
Čím se vyznačují plastové přepravky https://www.schoellerallibert.com/cz/produkty/skladaci/ a proč jim dát přednost před těmi ze dřeva?
Lépe se skladují a stohují na sebe – plastové výlisky mají západky, které umožňují poskládat více přepravek na sebe, aniž by se zřítily. U dřevěných bedýnek toto nebezpečí hrozí, zvláště jsou-li spodní bedýnky poškozené.
Lépe se čistí a udržují čisté – udržet dřevo v čistotě je velmi obtížné, protože bedýnky ze dřeva se stloukají z dřevěných latí řezaných, nehoblovaných, s hrubým povrchem. Plastové přepravky naopak v čistotě udržíte snadno, protože jejich povrch je mimořádně hladký.
Nenasávají vodu – dřevo je velmi dobrý absorbent tekutin, a to umožňuje výskyt plísní a hnilobných procesů, které se snadno mohou přenášet na další ovoce uvnitř bedýnky. Stačí pak několik poškozených plodů a plíseň či hniloba se rychle rozšíří po celém uzavřeném prostoru.
Mají dlouhou životnost – plastové bedýnky, přepravky i palety lze využívat mnoho let, dřevěné výrobky tohoto typu nevydrží být v „ostrém“ provozu tak dlouho a musí se nahrazovat novými výrobky.