Máte potíže se spánkem? Změňte to!


Potíže se spánkem trápí téměř polovinu světové populace. Náš spánkový režim se zhoršuje čím dál tím více. Máme problémy s usínám nebo se cítíme unavení i poté, co jsme spali několik hodin. A přitom je to velmi nebezpečné. Nedostatečný spánkový režim nám může způsobit nejrůznější zdravotní problémy. Nedostatek spánku může zhoršit naši pozornost a schopnost soustředit se. Také zvyšuje riziko různých problémů s psychikou, jako úzkosti nebo deprese. Oslabuje také váš imunitní systém a zhoršuje vaši náladu.

spánek

Jak zatočit s nedostatkem spánku?

Jednou z možností, jak vyzrát na problémy s usínáním, je pravidelně pít levandulový čaj. Levandule má totiž látky, které usnadňují usínání a zkvalitňují náš spánek. Doporučuje se pít 1-2 šálky denně, především hodinu až dvě před spaním. Pít ho můžete klidně každý den, pokud vám bude pomáhat. Levandule ale není dobrá jen na problémy s usínáním. Kromě toho nás také dokáže uklidnit, pokud se cítíme ve stresu. Je dobré si třeba dopřát šálek levandulového čaje před důležitou zkouškou nebo prezentací v práci. Podporuje také naše trávení, zejména při křečích v břichu nebo nadýmání. Má také protizánětlivé účinky, takže působí preventivně proti zánětům, které se mohou v našem těle vyskytovat. Posiluje také imunitní systém.

levandule

Co dalšího dělat při problémech se spánkem?

  • Omezte kofein a nikotin – v odpoledních hodinách omezte látky, které vám mohou později způsobit problémy s usínáním. To je třeba nikotin a kofein.
  • Žádná těžká jídla před spaním – k večeři si dopřejte jen lehké jídlo, třeba s obsahem ovoce a zeleniny. Vyhněte se těžkým a tučným jídlům.
  • Ticho a tma – pro kvalitní spánek je důležité, aby ve vaší ložnici panovalo ticho a tma. Vyhněte se zvyku usínat u televize nebo se sluchátky v uších.
  • Chladné prostředí – v místě kde spíte, by nemělo být horko. Před spaním vyvětrejte a snažte se ložnici zbytečně nevytápět.