Na který chleba máte chuť?
Náš známý pšenično – žitný chléb
V jeho složení připadá na pšeničnou mouku 47 % a na žitnou 13 %, zbývající složení chleba tvoří voda, sůl, droždí. Je všeobecně velmi oblíben pro svou univerzální chuť.
Žitný chléb
Vyrábí se pouze ze žitné mouky, žitného kvasu, soli a vody, případně přidaných dalších přísad jako je chlebové koření, pohanka, semínka, ovesné vločky.
Mezi žitné chleby se může zařadit i tzv. moskevský chleba, ve kterém je přidána kromě žitné mouky také bramborová mouka.
Semínkový chléb
Jak již název napovídá, ve složení jsou slunečnicová, chia, dýňová, sezamová nebo lněná semínka, která obsahují vlákninu a zlepšují naše trávení.
Chléb z přírodního kvásku
Kvásek je vyroben pouze z mouky a vody. Chleba upečený z kvásku je lépe stravitelný, vydrží déle a pozitivní působí na naši střevní mikroflóru. Chléb z přírodního kvásku lze sehnat v prodejnách zdravé výživy, a dokonce i některé supermarkety jej začínají zařazovat do svého sortimentu.
Chléb s pohankovými otrubami nebo pohankovou lámankou
Tento chleba je velmi dobře stravitelný, pohanka působí blahodárně na naše cévy, které zpevňuje.
Chléb špaldový
Je složen ze špaldového kvásku, vody, špaldové mouky, soli a kmínu. Pšenice špalda je původní starou odrůdou, vyznačuje se jemnou oříškovou chutí a pro obsah cenných vitamínů, minerálů a vlákniny je velmi příznivá pro náš trávicí trakt, který dokáže zklidnit, a dokonce snižuje hladinu cholesterolu v těle. Pro svůj obsah vitamínu A špalda pomáhá tělu odbourávat volné radikály a její účinek poznáte i na kvalitě pleti a vlasů.
Chléb s cibulkou nebo česnekem
Do základní směsi na chléb se přidává osmažená cibulka nebo česnek, která dodá pečivu pikantní chuť.
Chléb s ořechy, sušenými rajčaty
Tyto speciální druhy chleba vám ozvláštní jídelníček, když chcete zkusit něco nového. Chléb s těmito přísadami většinou vyrábějí menší soukromé pekárničky. A nově je dostanete i ve vybraných prodejnách potravinových řetězců.