Současné výrobní podniky zakládající si na moderních technologiích, a to nejen z pohledu konkurenceschopnosti, ale i předcházení zbytečně vynaloženým nákladům, neustále hledají různé možnosti a jejich využití.
Předvídání se vyplatí
Jedním z možných řešení je tzv. „prediktivní údržba“. Ta je založena na systémech zvládajících monitoring významných součástí každého strojního zařízení, kterými jsou kupříkladu motory, čerpadla, kompresory, ventilátory, převodovky a další dílčí prvky jeho stavby. Díky získaným datům je pak možné předvídat termín nutné údržby a výměny žádoucích součástí.
Tím se minimalizují případné mnohdy zbytečné prostoje, kdy se mechanismus úplně porouchá a je nutné jej opravit. Zároveň se snižují náklady na obvyklou pravidelnou a nepotřebnou údržbu. Cílem je rovněž detekce kritických změn ve výkonu stroje, prodloužení průměrné doby mezi poruchami a s tím související snížení množství zásob náhradních dílů ve skladu.
Hlavně pozor na vibrace a teplotu
Sledují se zejména vibrace, které mohou být způsobeny nevyvážeností, uvolněním nebo opotřebení různých součástí, vedoucí až k poškození celého ústrojí. K měření vibrací se implementují snímače měřící jejich rychlost a frekvenci. Dále jsou vhodná nejrůznější teplotní čidla, protože neobvyklé a neočekávané výkyvy teploty, především přehřívání, značí možnou poruchu stroje.
Vlastnosti a výhody – shrnutí
Prediktivní verze údržby oplývá pěti důležitými výhodnými vlastnostmi, které jsou základem optimalizovaného výrobního procesu jako celku:
1. Průběžné sledování – nepřetržitý monitoring vibrací a teploty
2. Strojové učení – automatická analýza dat
3. Bezdrátová komunikace – odpadá instalace kabelových rozvodů
4. Místní a dálková upozornění inteligentním systémem při překročení nastavených hodnot
5. Záznam informací a údajů včetně jejich uchovávání pro budoucí optimalizaci chodu zařízení